Obrovská bolesť brucha vystrelujúca do chrbáta. Išlo naozaj o žalúdok?

Zodpovedané
10. feb 2020

Dobrý deň,

môj manžel mal včera obrovské bolesti v bruchu. Uznáva zdravý životný štýl,nefajčí, nepije alkohol,cvičí, zdravo sa stravuje, neberie žiadne lieky. Nemá nadváhu a je to zdravý aktívny 38 ročný človek.

Len dlhší čas je veľmi pracovne vyťažený. Z práce má veľké stresy a býva z nej vyčerpaný, vysilený. Býva nervózny, má zlý spánok a je bez energie.

Už minulý týždeň mal problém so žalúdočnými šťavami. Nechutilo mu jesť, nadúvalo ho, mal pobolievanie v hornej časti brucha, mal prekyslený žalúdok a bol vyčerpaný.

Včerajšie bolesti brucha dostal po zjedení nezdravého jedla, ktoré bežne nejedáva. Najprv cítil pobolievanie v hornej časti brucha, nepohodu, ťažobu.

Chytili ho kŕče v spodnej časti brucha, kde sú črevá na ľavej strave, (tie neskor ustúpili). No postupne sa ale stupňovali v hornej časti brucha. Tam neustupovali ani po nejakom čase. Nad pupkom v strednej časti už boli veľmi výrazné a neznesiteľné.

Neprichádzala úľava ani po niekoľkých hodinách. Bolesť bola neskutočne silná a intenzívna. Manžel sa krútil od bolesti a bol nervózny. Bolo mu na odpadnutie, nepomohlo priloženie teplého na brucho a ani teplý kúpeľ. Nepomohol žalúdkový bylinný čaj. Nezabral Buscopan a ani žalúdočné kvapky.

Pridal sa studený pot, ťažko sa mu dýchalo. BOlesť v hornej časti brucha neprechádzala a pridala sa výrazná bolesť vystreľujúca do chrbtice. Muž nevedel sedieť a ani ležať. Mal pocity na vracanie a aj sa raz vyvracal. Stále mal potrebu sa predkláňať, no úlava neprichádzala.

Mal aj stolicu, ktorá bola nezvyčajne svetlá a mastná. Bolesti už boli obrovské. Muž sa krútil na podlahe, vzdychal od bolesti. Nechcel volať záchranku a ani nechcel ísť do nemocnice.

Za 20 rokov som toto u neho v živote nezažila. Donútila som ho ísť do nemocnice, kde doktorka uvažovala najskôr nad žlčníkov, nad prasknutým vredom, obličkovými kameňmi. Nasadila mu infúzie. Vystriedali sa tri rôzne so silnými analgetikami, s doplnením enzýmov a po dlhých hodinách bolesti prechádzali.

Sono mu nerobili, moč a krvné odbery boli negatívne, len cukor mal 7. Na druhý deň ho prepustili a bolesti nemal. V správe mal uvedenú bolesť žalúdka a domov doniesol Algifen a Helicid.

Mohlo sa naozaj jednať len o žalúdok?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

podľa popisu mohlo ísť aj o žalúdok, avšak odporučila by som doplniť gastrofibroskopiu, aby sa potvrdila diagnóza.

Okrem toho by bolo vhodné doplniť aj sonografiu brucha, preto by sa Váš manžel mal dohodnúť s jeho lekárom. Stres je nepriaznivý rizikový faktor, čo sa týka ochorení tráviaceho traktu, často spôsobuje vredovú chorobu.

Na to, aby sa potvrdila diagnóza, je teda potrebné doplniť vyššie uvedené vyšetrenia, dovtedy treba užívať Helicid a Algifen iba pri bolestiach.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim poistenkám a poistencom množstvo benefitov. Získajte výhody v podobe príspevkov na zuby, oči či operáciu kŕčových žíl.
www.union.sk/zmena-zdravotnej-poistovne