Očkovanie proti tuberkulóze počas tehotenstva?

Zodpovedané
19. nov 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom očkovania proti tuberkulóze. Monentálne som v 13tt tehotenstva, a tak ma zaujíma či tehotenstvo nie je konktraindikáciou k tomuto očkovaniu. Nehrozí nejáké nebezpečenstvo?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,
Očkovanie proti TBC u novorodencoch po narodení sa prestalo realizovať, pretože na základe odporúčania WHO, výskyt tuberkulózy poklesol pod 10 prípadov na 100 000 obyvateľov. Dnes je očkovanie proti TBC na Slovensku povinné, pre tuberkulín negatívne osoby, ktoré sa stretli s aktívnou formou TBC a profesionálne exponovaní jedinci (profesie uvedené vo Vyhláške). Pokiaľ Ste sa nestretli s osobou, ktorá má aktívnu TBC, nie je dôvod dávať sa zaočkovať.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková