Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Panika z tlakomeru. Ak mi Holter ukáže zlé výsledky, mám sa tomu brániť?

Zodpovedané
18. mar 2020

Dobrý deň,

v puberte som u detského lekára zažila nepríjemnú udalosť a odvtedy mám panický strach z tlakomeru. Bojím sa, že aký bude výsledok. Skoro 20 tokov som sa na tlakomer nemohla ani len pozrieť. Teraz mám 33 rokov a v lete som sa konečne rozhodla to riešiť.

Prišiel stav, kedy sa mi o tom snívalo a nemohla som preto ani spať. Spočiatku bol tlak i tep vysoký (160/100/130 tep), potom som sa upokojila a všetky hodnoty klesli... Odvtedy si ho meriam a kým nepríde nejaký spúšťač, napr. že sa niekomu v okolí z tlaku niečo stane, tak je ok.

Som ako keby mimoriadne vzrušivá, že niekedy len počujem v obchode, že sa niekto rozprava o tlaku a som z toho celý deň nervózna a vypätá. Vtedy mám hodnoty tlaku i tepu vyššie aj 3 dni, kým sa neupokojím. Pred prvým, druhým meraním som nervózna a hodnoty sú vyššie ale v norme (135/85/90 tep).

Potom sa ale ukľudním a je to ok. V tomto sa už dokonale poznám.

Už som potlačila aj to, že pri mne nikto pri meraní nesmie byť. Okamžite som zostala nervózna a všetko sa zvyšovalo.

Pred 2 mesiacmi som si kúpila vlastný tlakomer Microlife A150 AFIB. Tlak si denne meriam aj 30x - ráno, na obed, večer, pred cvičením, po cvičení. Robím to preto, aby som dokázala tú mašinu konečne tolerovať. A musím povedať, že sa mi darí. Za dva mesiace, čo si takto meriam tlak mam hodnoty od 100 -135/60 - 85/67 - 95 tep.

Skúšala som to s viacerými tlakomermi, s mojim si merali aj iní. Čiže viem, že tlakomer je ok a technika merania tiež. Problém nastal v tom, že tlak už je doma dlhodobo fajn, eliminovala som stres. Keď mi však na tlakomeri začal vyskakovať symbol AFIB, znova som zostresovala a nakoniec som išla k lekárovi. Ten mi povedal, že je to stres a že mám nízke KV riziko z krvi. Hormóny sú ok. Pri počúvaní nepočul žiadnu fibriláciu. Pre istotu ma poslal na interné.

U obvodného som na svojom tlakomeri mala tlak 150/100/130 tep a u internistu 190/90/116 tep - môj rekord. Keď som prišla domov, tlak bol dobrý. Doma si stres dokážem ukočírovať. Ale ako prídem do ambulancie, tak som hotová. Teraz mám ísť na celodenné EKG a Holter. Bojím sa, že výsledky budú skreslené. Som schopná celý deň na to myslieť a v noci nespať.

Obvodný lekár mi predpísal Neurol, že keď budem moc nervózna pri Holtri. Ja som si kúpila Melatonin a Mg. Nikdy predtým som nič také neužívala, a tak som to 3 dni dozadu vyskúšala. Žiadnu zmenu som necítila. Denne cvičím 45 minút. Keď zídem zo stacionárneho bicykla, hneď si meriam tlak. Mám 135 - 145/80 - 90/90 - 100 tep. Keď mám svoj "atak" a sedím na gauči hodinu, aby som sa ukľudnila. Potom si zmeriam tlak, tak mám 150/100/120 tep. Proste psychika.

Ak mi Holter ukáže zlé výsledky a bude mi chcieť lekár nasadiť liečbu, mám sa tomu brániť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak by Vám TK Holter ukázal stále vysoké hodnoty, tak tu sú pre nás dôležité čísla, teda najvyššie hodnoty.

Ak by boli hodnoty krvného tlaku stále nad 140/90 počas celého merania, tak toto už považujeme za artériovú hypertenziu, ktorú je potrebné liečiť, v úvode podľa hodnôt sa najprv odporúčajú nefarmakologické postupy.

Odporučila by som Vám v deň vyšetrenia užiť Neurol ráno a večer, aby stres neskresľoval výsledky TK Holtra.

Ak bude tlaky vysoký iba v ambulancii a doma bude v poriadku, tak sa to bude považovať za syndróm bieleho plášťa. Zatiaľ by som nerobila unáhlené závery, ale treba si počkať reálne na výsledky TK Holtra.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková