Pozitívny výter z hrdla, ale bez zápalových markerov

Zodpovedané
19. nov 2018

Dobrý deň.

Po opakovaných bolestiach hrdla, ktoré pretrvávajú už niekoľko mesiacov (bolesť hrdla býva vačšinou jeden deň a druhý deň ustúpi a takto sa to opakuje), som absolvovala odber krvi, crp a výtery. Výsledky z krvi boli v poriadku, CRP 1,1, ale vo výtery bol pozitívny staphylococcus aureus, streptococcus viridans a haemophilus haemolyticus.
Moja ošetrujúca lekárka ma poslala na ORL vyšetrenie, kde mi lekár po pozretí výsledkov povedal, že mi nič nie je. Vraj nemám zlé zápalové hodnoty, takže to netreba liečiť. Chcem sa spýtať či tento postup ošetrenia bol správny a či sa niečo v mojom prípade nezanedbalo.

Mohla by som ako prevenciu skúsiť napríklad Vironal alebo tinktúru z Kapucínky?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
Antibiotiká sa štandardne dávajú pri baktériovej infekcii, kedy sú súčasne zvýšené aj zápalové parametre. Pri Vašich ťažkostiach v úvode treba vyskúšať symptomatickú liečbu, napr. ako ste uviedli preparáty na zlepšenie imunity Vironal alebo tinktúru z kapucínky. Z ďalších voľnopredajných preparátov používaných ako symptomatická liečba sú na trhu na výplach ústnej dutiny dostupné, napr. diklofenak(Glimbax - protizápalový a bolesť tlmiaci liek), benzydamíniumchlorid (Tantum verde, Garganta), 3% peroxid vodíka.
Ak aj napriek podpornej liečbe neprejdú ťažkosti, je vhodné navštíviť odborníka.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková