Prečo mám biely povlak na jazyku?

Zodpovedané
20. jún 2020

Dobrý deň,

už asi dva mesiace evidujem biely povlak na jazyku. Mala som v marci virózu, ktorej následky pretrvávali ešte skoro dva mesiace. Diagnostikovali mi vestibulárnu neuronitidu bez špeciálnych vyšetrení len na základe príznakov utlmenia a zvratov. To sa zlepšilo, ale nie je to stále 100%.

Trápi ma biely povlak. Pred virózou som to nemala nikdy. Pred mesiacom som si dala urobiť výtery z hrdla a vyšla mi bežná bakteriálna flóra.

Z jazyka: Neisseria species, viridujúce streptokoky a Haemophilus parainfluenzae.

Doktorka mi však povedala, že to nie je na liečenie. Vraj rozpísali aké baktérie sa nachádzajú v ústach a sú to bežné baktérie, ktoré človek má. Vraj si to nevyžaduje liečbu.

Je jej postup správny?

Je možné, že tieto baktérie mi spôsobujú ten biely povlak?

Prečo potom aj v hrdle nerozpísali o aké baktérie ide?

Keď som mala inokedy hemofila, tak tam bol takto vypísaný a musela s si ho preliečiť antibiotikami.

Je ešte možné, že mám niečo v žalúdku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je normálne, že v hrdle sa nachádzajú aj baktérie, ktoré môžu spôsobiť infekciu. Ak nie sú výrazne ťažkosti ako bolesť hrdla, horúčky, tak sa nedávajú hneď antibiotiká.

Odporučila by som kúpiť si probiotiká Biogaia prodentis, ktoré by sa mali cmúľať večer pred spaním, ich úlohou je podporiť rast tzv. dobrých baktérií v hrdle.

Ak pociťuje aj pálenie záhy, nadúvanie, nechutenstvo, bolesti žalúdka, tak by bolo vhodné vyšetriť stolicu na prítomnosť antigénu Helicobakter pylori.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková