Prečo mám stále zvýšené hodnoty CRP?

Zodpovedané
20. apr 2019

Dobrý deň,

rada by som získala iný názor na problém, ktorý už riešim vyše roka. Nemám chvalabohu už vyše roka žiadne zdravotné problémy. Myslím tým, že som už vyše roka nebrala antibiotiká, nemala som angínu, chrípku, nádchu a to boli okolo mňa všetci chorí.

Naposledy, keď som bola chorá, tak som mala CRP 5. Predtým som mala angínu aj 5x do roka. Na základe toho, keďže som už mala nábeh na astmu má poslali na gastro, či to nie je problém s refluxom, ktorý mi aj zistili. Vybrala som lieky, upravila stravu a bolo dobre. No bohužiaľ tam sa začal aj kolobeh môjho CRP. Skáče mi pri každom odbere 17-23-19-25-15-29. Naposledy som mala 29.

Absolvovala som sériu vyšetrení. Chlamýdie negatívne, horné dýchacie cesty výter negatívne, snímok pľúc a dutín negatívne, gynekológia výter na všetko negatívne, vyšetrenie žalúdka, pankreasu negatívne, vyšetrenie hrubého a tenkého čreva negatívne, alergológ. Dlhodobo sa liečim na alergiu palinu a ambrózia, užívam Cezeru. Hematológovi chodím pravidelne každý 1/2 roka a užívam Vessel, mám kŕčové žily beriem ešte Detralex.

ORL nič závažné nezistil. Akurát mám trošku zničené mandle, no neodporúča mi ich vybrať, keďže nemám teraz problémy. Všetci to ukončili, lebo nič nenašli.

Kam by som mala ešte ísť, aby som zistila čo mi vlastne je?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak boli všetky vyšetrenia negatívne, ktoré ste absolvovali, tak zvýšené CRP môže byť aj pri reumatologických ochoreniach, ale mali by byť súčasne prítomné klinické prejavy reumatologických ochorení ako napr. bolesti kĺbov, suchosť v ústach, suché oči, bolesti svalov a ďalšie iné.

Okrem symptómov musia byť pozitívne aj krvné testy. CRP môže byť zvýšené aj u obéznych ľudí, vtedy sú hodnoty CRP zvyčajne do 20.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková