Prečo mi vznikajú afty a kútiky?

Zodpovedané
27. apr 2022

Dobrý deň,

posledný mesiac - až dva bojujem s vracajúcimi sa aftami. Afty som mávala pomerne často aj ako dieťa. Občas sa mi objavil, ale posledný mesiac - dva mám pocit, že jednu si vyliečim, druhá sa mi objaví, zmizne.

Teraz sa mi objavil aj kútik, ktorý sa mi tiež predtým objavil len sporadicky. Nedávano som užívala 20 dní antibiotiká Dohyhexal na ureaplazmy, ktoré tiež mohli narušiť imunitu. Plus chladné počasie, som citlivá na chlad.

Začala som mať strach z nejakých vážnejších chorôb. Gynekologicky som už v poriadku. Moja lekárka testuje v rámci prevencie aj na kvapavku, syfilis, chlamýdie, HIV - všetko mi vyšlo z krvných testov negatívne.

Mám navštíviť lekára?

Čo by mohlo byť za tými aftami a kútikom?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaše problémy mohlo spôsobiť aj dlhodobé užívanie antibiotík, preto je vhodné brať probiotiká a B-komplex forte. Ústnu dutinu je vhodné si vyplachovať s roztokom - Corsodyl.

Ak sa stav nezlepší, tak by ste mali ísť za Vašim lekárom.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková