Smerujú moje ukazovatele ku tomu, že to môže byť rakovina?

Zodpovedané
6. sep 2022

Dobrý deň,

posledné tri roky sa mi pravidelne zvyšuje SCCA, nakoľko som mala už v minulosti problém s krčkom maternice. Vždy mi zoberú vzorky, spravia zákrok a po zákroku SCCA klesne. Zaujímavé však je, že vždy ako sa mi zvýši SCCA, zvyšuje sa aj hodnota leukocytov.

Znamená to, že to bude rakovina, a že sa tam opäť niečo tvorí?

Ďakujem

Dobrý deň,

onkomarkery neslúžia na diagnostiku onkologického ochorenia, ale na sledovanie efektívnosti liečby pri onkologickom ochorení. Teda pomocou onkomarkerov sa nediagnostikuje rakovina. Vo Vašom prípade je potrebné pravidelne sledovať krčok maternice.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková