Sú závrate následkom nepodareného pokusu o pichnutie anestézy?

Zodpovedané
21. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Keď sa postavím z ľahu, keď si sadnem k dcérke na zem a hráme sa a musím sa postaviť, tak mi začne pískať v ušiach. Na chvíľu mi ostane ako keby tma pred očami. Pijem pravidelne a jem pravidelne.

Pred 3 mesiacmi som mala celkovú anestézu kvôli cisárskemu. Predtým než mi dali celkovú anestézu, tak mi anesteziologička skúšala napichnúť spinálnu a to sa jej nepodarilo. Pichla mi do nervu a potom aj do cievky. Noha a kríže ma pobolievajú stále.

Môžem mať uvedené problémy ako následok z pokusov o pichnutie anestézy?

Ďakujem

Dobrý deň,

v otázke ste neuviedli, či sa závraty objavili bezprostredne po sekcii. Ak sa závraty objavili až po troch mesiacoch, tak si nemyslím, že príčina bude ako následok z pokusov pri pichaní anestézy.

Ak sa objavia závraty pri rýchlom postavení, tak najskôr môže ísť o ortostatickú hypotenziu, teda pri náhlom postavení, dôjde k rýchlemu poklesu krvného tlaku a vtedy pacienti pociťujú závraty.

V tomto prípade je dôležitá dostatočná hydratácia a nikdy by Ste sa nemali prudko postaviť. Mohli by Ste si doma vyskúšať premerať krvný tlak v ľahu a potom sa prudko postaviť a následne znovu odmerať krvný tlak, ak bude rozdiel aspoň 20 čísel (napr. V ľahu 120/80, po postavení sa 100/80), tak najskôr pôjde o ortostatickú hypotenziu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková