Sú žlčníkové kamene nebezpečné v tehotenstve?

Zodpovedané
12. okt 2020

Dobrý deň,

som v 25. týždni a mám žlčníkové kamene. Pred cca 2 rokmi sa mi zapchal žlčník, následkom čoho som mala pankreatitídu. Odporučili mi operáciu, ale bolo mi dobre, tak som ju odmietla.

Teraz som tehotná a čaká ma glukózový test.

Ako zareaguje moje telo?

Nemôžem dostať záchvat?

Čo sa týka stravy, tak nejem iba banány a vajíčka, lebo mi nerobia dobre. Inak všetko normálne, ale samozrejme všetko s mierou.

Hrozí mi niečo, ak by som žila takto ďalej?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte žlčníkové kamene, tak v tehotenstve hrozí rastúcou maternicou to, že bude tlačiť na žlčník a môžete mať častejšie žlčníkové záchvaty, alebo môžete dostať zápal pankreasu.

Mali by ste dodržiavať žlčníkovú diétu a po pôrode je vhodné vybratie žlčníka, tak ako ste to mali doporučené už predtým.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková