Sudeckov syndróm algoneurodystrofia

Zodpovedané
14. okt 2018

Dobrý deň.

Vedeli by ste mi, prosím Vás, objasniť diagnózu "Sudeckov syndróm, algoneurodystrofia" ?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,

Sudeckov syndróm je komplexný regionálny bolestivý syndróm, ide o chronické bolestivé ochorenie, ktoré postihuje svaly, kĺby, kožu a kosti. Najčastejšie vzniká po úrazoch končatín, častejšie sa vyskytuje u žien.

Príčinou syndrómu sú teda poškodenia periférnych nervov (periférne nervy prenášajú informácie z mozgu k orgánom a svalom a naopak), poškodenia tkanív, svalov, šliach, kostí alebo kĺbov, poškodenia orgánov. Na vzniku alebo zhoršení Sudeckovho syndrómu sa podieľajú negatívne psychické faktory (nepriaznivé životné udalosti).
K prejavom ochorenia patrí intenzívna bolesť, ktorá nezodpovedá závažnosti poškodenia alebo poranenia, môže dôjsť k zmene farby kože, končatina môže opuchnúť, sú prítomné poruchy citlivosti kože a nadmerné potenie. Patomechanizmus samotného syndrómu je náročný, ide o dysharmóniu v našom nervovom systéme, kedy je časť nervového systému (sympatikus) aktivovaná viac .
Diagnostika je veľmi náročná, dôležitá je anamnéza pacienta a presný popis jeho ťažkostí, následne na rad prichádzajú zobrazovacie vyšetrenia, ktoré indikujú lekári špecialisti. Liečba je náročná, využívajú sa lieky proti bolesti a zápalu, antidepresíva, kortikoidy alebo opioidy.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková