Súvisia bolesti brucha s helikobakterom?

Zodpovedané
4. okt 2018

Dobrý deň.

Už takmer rok ma pobolieva brucho. Ide o pálivú bolesť v oblasti žalúdka, trochu viac vpravo. Trvá približne minútu, denne cca 30-40minút, a to aj v noci.

Na gastre mi vyšiel pozitívny helikobakter, ktorý sa však nepodarilo vyliečiť atb liečbou. Druhú liečbu som ešte nepodstúpila, lebo po tej prvej mi bolo veľmi nevoľno a ťažko z liekov. Lekár na gastre sa vyjadril, že podľa neho tá bolesť nemá súvis s HP.

Bolesť nie je viazaná na príjem jedla, bolí ma, aj keď si zatlačím na tú oblasť. Na gastroskopii sa viac nezistilo, kolonoskopiu mi nerobili.
Aký ďalší postup by ste navrhovali?
Mám 38 rokov a som štíhlej postavy.

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň
Všeobecne pri eradikačnej liečbe pri infekcii spôsobenej Helicobacterom sa zvyčajne užívajú dva druhy rôznych antibiotík. Pacienti sa sťažujú pri tejto liečbe na problémy s trávením, nechutenstvo, zlé trávenie, kovovú chuť v ústach, je dobré ak sa súčasne užívajú probiotiká. Liečbu tejto infekcie je dobré doužívať, tak ako je ordinovaná vašim lekárom. Helicobakter má mnoho prejavov: nechutenstvo, bolesti brucha, pálenie záhy, nadúvanie, hnačky, pachuť v ústach, pocit tlakov zo žalúdka. Pri negatívnej gastrofibroskopii sa zvyčajne robieva ultrasonografické vyšetrenie brucha a krvné testy. Dôležitým spúšťačom pri bolestiach v oblasti žalúdka je stres, či už v práci alebo doma. Bolo by vhodné prekonzultovať Váš zdravotný stav s Vašim lekárom, pretože veľký význam má aj klinické vyšetrenie pacienta a podrobný rozhovor s pacientom o jeho ťažkostiach.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková