Tehotenská nevoľnosť vs viróza - ako to rozpoznať?

Zodpovedané
13. nov 2018

Dobrý deň.

Rada by som sa spýtala, ako sa dá odlíšiť tehotenská nevoľnosť a črevná viróza.
V piatok mi bolo veľmi zle, aj som cez deň štyrikrát vracala a k večeru pretrvával neustály pocit na vracanie a napínanie. Preležala som celý deň. Stolicu som mala za deň trikrát, ale nejednalo sa o hnačku.
Tento stav som pripisovala tehotenskej nevoľnosti. O dva dni nato však začal vracať syn, neskôr aj hnačkoval a o ďaľšieie dva dni manžel, ktorý len hnačkoval.

Tak by ma zaujímalo, či môže laik rozpoznať, či ide o virózu, alebo tehotenskú nevoľnosť a podľa čoho sa riadiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
tehotenské nevoľnosti sa najčastejšie vyskytujú ráno, nie je to vždy pravidlom, takisto ako aj intenzita vracania je rôzna u tehotných žien. V rámci diagnostiky vírusového ochorenia je dôležitá anamnéza, čiže výskyt ťažkostí u rodinných príslušníkov a známych. Okrem vracania alebo hnačiek sa pacienti pri virózach sťažujú na celkovú únavu, slabosť, bolesti svalov, malátnosť, nechutenstvo, u niektorých je prítomná mierne zvýšená telesná teplota.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková