Aké môžu byť príčiny budenia 12-mesačnej dcérky skoro po zaspatí?

Zodpovedané
13. jún 2022

Dobrý deň,

dcéra bude mať 12 mesiacov a posledné dva týždne bojujeme s nočným spánkom. Je zdravá, šikovná, papá pekne. Zrejme prechádza separačnou úzkosťou, lebo cez deň si veľa vyžaduje nosenia na rukách, býva umrnčaná a práca v domácnosti je s ňou takmer nemožná.
Uspávame na rukách s cumlíkom (len na spanie, cez deň ho nemá).

Budíček má okolo 7.
Prvý spánok 9:30 - 10:00 (spinká 30 - 45 minút).
Druhý spánok 14:30 - 15:00 (spinká tiež 30 - 45 minút).

Na nočný spánok je unavená a dávame ju spať pri prvých náznakoch únavy. Predtým sa napapá, okúpe, dáme pyžamko a mojkáme sa.
Zaspí o 19 - 19:30. Občas spí pekne do rána (v noci sa budí na mliečko 1x). Ale väčšinou sa po hodinke s plačom zobudí. Pri snahe ju utíšiť sa preberie a je hore ďalšiu 1 - 2 hodiny, potom s veľkým plačom zaspáva. Častokrát o 22:30. Tú večernú hodinu až dve je úplne prebratá, chce sa hrať, ako keby ani nebol večer.

Aké môžu byť príčiny budenia takto skoro po zaspatí?

Doteraz sme s takýmto režimom fungovali a bolo to super.

Ďakujem

Dobrý deň,

aj separačná úzkosť sa prejavuje častým budením s plačom v noci. No v tomto prípade môže ísť aj o falošné uspatie. Čiže dieťa sa dostalo do nadmernej únavy.

Čo môžete urobiť?
🌙V prvom rade vylúčte všetky možné ťažkosti, bolesti, nepohodlie alebo chorobu.
🌙Skúste sa na čas bdenia. Nie je dieťa príliš dlho bdelé počas dňa? Zaspáva na denné spánky s plačom? Skúste experimentovať a posúvať uspávanie o 10 - 15 minút skôr ako ste zvyknutá.

Toto nie je vždy príčina falošného zaspatia. Taktiež som sa stretla s deťmi, ktoré práve naopak neboli dostatočne unavené, keď išli spinkať na nočný spánok. Výhodou je, že môžete skúšať experimentovať s časom bdenia a výsledok najčastejšie uvidíte už na prvej noci.

⭐️Ďalší dôvod tohto budenia je aj nepohodlie.
⭐️Ak máte dieťa, ktoré sa pravidelne budí po uspatí od narodenia a skúsili ste už posunúť večierku dopredu, dozadu, pomeniť spánky a nič nezabralo, zrejme máte dieťa, ktoré to tak jednoducho v sebe má a musí z toho iba vyrásť.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo