Ako uspávať trojmesačnú dcérku?

Zodpovedané
30. máj 2022

Dobrý deň,

mám trojmesačnú dcérku, ktorej začala pred týždňom spánková regresia. Cez deň má 4 spánky. Snažím sa jej aspoň dva potiahnuť douspávaním. Uspávam ju tak, že leží vedľa mňa v posteli. Najprv hľadí ako keby do okna. Začne zatvárať očká, ja ju hladkám a postupne zaspí. Inokedy je nervózna, metá okolo seba rúčkami a plače. Niekedy chce ísť na ruky do zavinovačky. Väčšinou však nie.

V zavinovačke sa akurát rozčertí ešte viac ako keby jej vadilo, že má obmedzený priestor. Vždy má na spanie cumlík, pretože ju to ukľudňuje. Ja som naozaj nechcela, aby si cmúľala prst alebo bola v noci 30x na prsníku.

Teraz sa ju snažím naučiť zaspávať v postieľke. Urobím tmu, dám cumlík, chvíľku sme spolu na posteli. Keď začína zatvárať oči, dám ju do postieľky, aby tam bola ešte polobdela.

Ako ju uspávať?

Chcela by som jej v polroku zrušiť cumeľ, ale predpokladám, že bude potrebovať nahradiť cumeľ niečim iným.

Máte nejakú radu?

Prsník by som nechcela.

Mám jej skúsiť dať nejakého mojkáčika alebo dečku?

Ak áno, mám ju už teraz učiť spinkať s tým mojkáčikom a cumlíkom?

Aby som jej vlastne potom zrušila len jednu z tých veci.

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je komplexnejší problém, takže sa nedá úplne odpovedať.

Vo všeobecnosti - zavinovanie nemá rado automaticky každé dieťa. So zavinovaním sa má prestať pri prvých príznakoch pretáčania. Trojmesačne bábätko je ešte veľmi malé a potrebuje tzv. 4 trimester. Na internete sa o tomto veľa dočítate, ale tiež u mňa na profile.

Nie je vôbec potrebné, aby ste dieťa dávali polobdelé do postieľky. Toto vo väčšine prípadov sprevádza plač, pretože dieťa potrebuje byť uspávané. Je potrebné ho podporiť pri uspávaní. Momentálne je zbytočné zamýšľať sa nad tým, čo bude o 3 mesiace. Dovtedy sa spánok ešte veľmi zmení, takže sa tým teraz nestresujte.

Podporujte, hojdajte bábätko do spánku. Kľudne ju dojčíte do spánku. To, akým spôsobom uspávate Vaše dieťa nemá vplyv na to, koľkokrát sa v noci budí. Sú bábätká dojčené do spánku, ktoré prespia noc. Sú deti na UM, ktoré sa budia 6x za noc.

Čo sa týka postieľky, niektoré bábätka postieľku nezakceptujú nikdy. Lepšie prijímajú potom prirazenú postieľku k Vašej posteli alebo spoločný spánok. Prípadne montessori posteľ.

V spánkovom prostredí by sa nemalo nachádzať nič. Ani mojkáč, pretože sa môže dostať k dýchacím cestám. Dieťa ešte nie je natoľko mobilné, aby si vedelo odstrániť mojkáča z tváričky. Preto môžete uspávať s mojkáčom, ale po zaspatí ho vyberte.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo