7 ročnému synovi po vypadnutí mliečneho zubu ostalo niečo čierne. O aký problém ide?

Zodpovedané
28. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému 7 ročného synčeka. Dnes vypadol synovi horný mliečny zub a ostalo mu na jeho mieste niečo podlhovasté. Je to dlhé ako pôvodný mliečny zub, len užšie. Dolu to je čierne, zvrchu priesvitno-šedé a pohyblivé. Neboli ho to, iba ak si jazykom pritlačí.

Už mu vidno aj trvalý zúbok a je to akoby na tom trvalom zúbku prilepené. Dá sa mi s tým kývať, je to mäkké a kývajúce ako želatína.

V živote som niečo podobné nevidela.

O aký problém môže ísť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na základe popisu a priloženej fotografie sa domnievam, že ide o časť pôvodného mliečneho zubu, silne deštruovaného kazom.

Predpokladám, že došlo k odpadnutiu veľkej časti skloviny mliečneho zubu, čo ste pokladali za celú korunku. Táto demineralizovaná zmäknutá zubovina mliečneho zubu by s jeho trvalým nástupcom nemala byť spojená, ale by mala byť uchytená o ďasno.

V každom prípade odporúčam zobrať synka na preventívnu prehliadku k zubnému lekárovi, aby ho vyšetril a nepoužiteľný zvyšok mliečneho zubu odstránil.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská