Ako čistiť zúbky 9 mesačnému dieťaťu?

Zodpovedané
5. máj 2019

Dobrý deň,

môj syn má 9 mesiacov. Má už spodné jednotky, prerezané dvojky a horné trojky.

Ako mu mám čistiť zúbky?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

čistenie by sa u dieťaťa malo stať rutinou ešte pred prerezaním zúbkov, vždy po dojčení/kŕmení by ste mali jemne vytrieť ústočká dieťaťa vlhkou handričkou alebo gázou obtočenou okolo prsta.

Po prerezaní prvého zúbka môžete pokračovať v čistení gázou alebo ju nahradiť silikónovým náprstkom, či mäkkou detskou kefkou.

Mliečne zúbky by sa mali čistiť 2krát denne, po každom kŕmení je dobré nechať dieťa zapiť/vypláchnuť čistou vodou a najdôležitejšie je čistenie zúbkov pred spaním. Pasta nie je v tomto období dôležitá, ale pokiaľ ju chcete používať, vždy len detskú a minimálne množstvo, stačí vrch pasty obtrieť o kefku.

S dieťaťom treba nacvičiť vyplachovanie ústočiek po umytí zúbkov a vypľúvanie vody, až sa to naučí, môžete pridať trošku pasty.

Dôležité je, aby dieťa pastu neprehĺtalo, nakoľko fluorid v nej obsiahnutý môže uškodiť vyvíjajúcim sa trvalým zubom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská