Ako dlho ma môže bolieť zub po prečistení kanálika?

Zodpovedané
19. sep 2019

Dobrý deň,

pred pár rokmi mi robili endodonciu, ale niečo mi tam ostalo a našla to moja nová zubárka pri RTG. Vyčistila mi to a vravela, že tam nebol hnis. Kanálik bol suchý. Nemala som žiadny zápal a dala mi tam vložku s tým, že to čoskoro vyplní.

Bolesti však začali a tak mi o 4 dni znova prečistila a zaplnila kanálik. Kontrolný RTG bol ok, ale že ak to neprejde, tak zub pôjde von. Je to menej bolestivé ako.predtým, ale cítim to.

Ako dlho môže zub bolieť?

Kedy je už indikácia, že treba ísť okamžite k zubárovi?

Bolo mi povedané, že je to spravené dobre. Ale ak to telo nepríjme, tak sa to musí vytrhnúť.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že vaša zubná lekárka objavila nezaplnený alebo nedoplnený koreňový kanálik a preto zvolila reendodonciu (opätovné prečistenie koreňového kanálika). V mieste, ktoré nebolo riadne vyčistené, rozšírené a zaplnené definitívnou koreňovou výplňou, pretrváva infekcia, ktorá ďalej preniká cez hrot koreňa do kostného lôžka, teda priestoru medzi zubom a kosťou a do samotnej kosti.

Bolesť po reendodoncii je bežná, nakoľko nástrojmi sa zubná lekárka dostáva do miesta, ktoré doteraz ošetrované nebolo, čim sa tkanivá rozdráždia (nazýva sa to aj pooperačná bolesť, bolesť následkom zákroku).

Cítiť daný zub môžete ešte dlho, bolesť by však nemala byť silná.

V prípade silnej pulzujúcej bolesti (pocitu, akoby vám ten zub chcel explodovať), urýchlene kontaktujte svoju zubnú lekárku. To by bol prejav neznášanlivosti definitívnej výplne, ide však o zriedkavý stav.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská