Ako liečiť opuch a hnis na mliečnom zube?

Zodpovedané
30. jún 2019

Dobrý večer,

mojej štvorročnej dcére aj napriek pravidelnému a poriadnemu čisteniu zubov sa pokazila horná štvorka. Prerástlo to do hnisu, ktorý jej zubárka odstránila. Asi po týždni jej opuchlo líce a tak sme opäť navštívili zubárku. Zub jej otvorila, aby hnis odtiaľ vytekal a dala jej antibiotiká.

Každý deň jej poriadne dieru vyčistím kefkou a aj špáradlom. Dnes cca po 2 týždňoch od ošetrenia som zbadala opuch ďasna už nad päťkou. Bolí ju to vtedy, keď jej to stlačím. Inak je v pohode.

Mohla som jej pri čistení zúbkov zatlačiť jedlo do dierky?

Nemám pocit, že jej hnis vyteká zo zúbka po otvorení. Mám pocit akoby sa jej zuby kazili zo dňa na deň.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

verím, že pre zdravie vašej dcérky robíte maximum. Žiaľ, mliečne zúbky sa veľmi ľahko pokazia.

Kaz na žuvacej plôške sa rýchlo šíri do hĺbky, až do zubnej drene. Tá sa zapáli, odumrie a nahromadia sa v nej baktérie.

Ponechanie otvoreného zúbku uľaví dieťaťu od bolesti, nie vždy však zabráni vzniku fistuly (hrčka na ďasne, kde je vyústenie odtoku hnisu z okolia koreňov zuba), hlavne ak infekcia už postúpila do kosti za hrot koreňa zuba.

Stláčanie fistuly môže byť citlivé, ak je vo vnútri hnis. Naopak, ak sa vytlačí von, opuch aj citlivosť prestanú. Ak je mliečna päťka (druhá mliečna stolička) bez kazu, fistula je pravdepodobne práve od tej štvorky. Päťka je veľmi dôležitý zub, po prerezaní šestky (prvej trvalej stoličky) zabezpečí jej správne postavenie a zároveň drží miesto trvalej päťke (druhému črenovému zubu), ktorá sa zvyčajne prerezáva v období od 10. do 12. roku.

Pretrvanie mliečnej päťky je v detských ústach dôležité do úplného prerezania a "dohryznutia" trvalých šestiek, ktoré budú ďalej držať výšku zhryzu. Preto odporúčam opäť navštíviť vašu zubnú lekárku a skontrolovať päťku. Ak by problém so štvorkou pretrvával a predstavovala by stále ložisko infekcie, bude lepšie ju vytiahnuť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská