Aký fľak to mám na podnebí?

Zodpovedané
7. dec 2019

Dobrý deň,

na hornom tvrdom podnebí sa mi urobil fľak.

O aký problém ide?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

poškodenie sliznice ústnej dutiny môže nastať v dôsledku fyzikálneho, chemického a termálneho úrazu.

Napríklad pri náhodnom zakúsnutí, pri konzumácii tvrdej potravy, pri ostrých okrajoch zubov a výplní, pri konzumácii horúceho jedla a pri neprimerane silnom čistení zubov.

Na určenie diagnózy je okrem vyšetrenia potrebná aj anamnéza, teda informácie od pacienta, ako napríklad kedy a za akých okolností k danému poškodeniu sliznice došlo, koľko už trvá či je prítomná bolesť.

Na základe priloženej fotografie, najmä kvôli umiestneniu na tvrdom podnebí v oblasti stoličiek, môžem len predpokladať, že ide o poranenie pri konzumácii jedla a to buď mierne popálenie pri konzumácii horúceho jedla alebo o zranenie ostrým okrajom pri konzumácii tvrdej potravy, pričom tieto stavy nevyžadujú žiadnu liečbu a k obnove sliznice príde v priebehu približne 1 týždňa.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská