Aký máte názor na strojček Invisiline v 38. rokoch?

Zodpovedané
12. okt 2019

Dobrý večer,

chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom zubného strojčeka. Od 14. rokov mám vytrhnuté horné štvorky, ktoré boli liečené klasickým snímateľným strojčekom. Trojky som mala veľmi vysunuté, tak celkom fajn sa mi vyrovnali.

Spodné zuby som si nedala liečiť, rodičia ma neprinútili. Povedala som si, že spodné zuby mi pri úsmeve nevidieť a bola to chyba. Doteraz ma dolné krivé zuby veľmi netrápili, ale na jar mi dolnú päťku vľavo kvôli kazu vytrhli. Bola dosť nakrivo, keďže tie dolné zuby boli natlačené a bolo ich o dva viac ako hore. Uvažujem posunúť dolné zuby do tej medzery, že načo by som si dala implantát, keď môžem posunúť strojčekom a zároveň sa mi tie predné vyrovnajú.

Bola som na dvoch konzultáciách. Obaja lekári odporúčajú skôr Invisiline, ale ceny majú 3 300 eur v Bánovciach a v Trenčíne 4 000 eur. Vraj fixný strojček by ma v Trenčíne vyšiel rovnako ako ten Invisiline. Je to 1500 eur na horné zuby, 1500 eur na dolné.

Obaja sa vyjadrujú tak, že sa to nedá inak ako s touto vysokou sumou. Pracujú s firmou na Invisiline, tak neviem, či to je o zárobku.

Ako to posúdiť?

Recenzií je málo.

Môže nosením strojčeka dôjsť ku kývaniu zubov, ktoré sa posúvali?

Ide iba o estetický, alebo aj o zdravotný problém, ktorý by mi mohli krivé zuby spôsobiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

Invisalign predstavuje novú formu efektívnej a pritom estetickej ortodontickej liečby. Jej nedávnou alternatívou bol skrytý fixný aparát, lepený z vnútornej strany zubov, teda na vnútorných ploškách. Cenovo sa pohybovali podobne.

Invisalign má ale veľkú výhodu v tom, že pri domácej dentálnej hygiene sa bez problémov dostanete zubnou kefkou ku všetkým ploškám zubov, čím ich viete adekvátne vyčistiť a nehrozí tvorba zubného kameňa či odvápnenie skloviny, ktoré vytvára neodstránitelné biele fľaky okolo zámkov.

Ceny, ktoré uvádzate, pokladám za aktuálne. Predpokladám však, že v danom regióne nájdete aj čeľustneho ortopéda, ktorý s Invisalign nepracuje a vedel by vám spraviť finančnú kalkuláciu na liečbu klasickým fixným strojčekom.

Otázne je, či sa vám tento kompromis oplatí aj za cenu zníženej estetiky a komplikovaného mechanického čistenia zubov.

Čo sa týka stavu vašich zubov, je pravdepodobné, že liečba bude kvôli symetrií vyžadovať aj vytiahnutie pravého dolného druhého črenového zubu.

Kývania zubov sa neobávajte, ale rátajte s tým, že čas potrebný na dosiahnutie požadovaného výsledku bude dlhší, ako keď ste boli teenagerka, pretože kosť je pevnejšia, menej elastická a jej prestavba je náročnejšia.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská