Dcére rastie trvalý zub za mliečnym. Je potrebné mliečny zub vytrhnúť?

Zodpovedané
10. dec 2018

Dobrý deň,

mám 7 ročnú dcéru, ktorej rastie trvalý zub za mliečnym, ktorý jej ešte nevypadol. Je potrebné mliečny zub vytrhnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

väčšinou je trvalý zub umiestnený pod mliečnym zubom, procesom resorpcie (rozpustenia) mliečnych koreňov sa mliečny zub začne kývať, až z neho zostane len korunka, ktorá vypadne a uvoľní tak miesto prerezávajúcemu sa trvalému zubu.

Niekedy sa stane, že trvalý zub je umiestnený za mliečnym akoby v druhom rade. Vtedy môže nastať situácia ako u vašej dcérky. Jej mliečny zub budú potrebovať pomoc. Čo najskôr by ste jej ho mala dať u zubného lekára vytiahnuť. To uvoľní priestor a tak pomôže trvalému zubu zaradiť sa na svoje miesto. Zároveň bude ľahšie trvalý zub čistiť a nebudú sa medzi ním a mliečnym zubom hromadiť povlaky.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská