Je normálne, že dcére vypadol trikrát jeden a ten istý zub?

Zodpovedané
14. júl 2019

Dobrý deň,

dcére sa rozpadávajú stoličky na polovičky, neviem, či jej chýba nejaký vitamín.

Je normálne, že dcére vypadol trikrát jeden a ten istý zub? A som si na 100% istá, že ten istý.

Ďakujem

Dobrý deň,

mliečne zuby majú iné zloženie tvrdých zubných tkanív ako trvalé zuby, preto ľahšie podliehajú kazu a jeho rýchlym postupom do zubnej drene odumierajú.

Mŕtvy zúbok už nie je vnútorne vyživovaný, stáva sa krehkým a často sa štiepi alebo láme. Takto rozpadnutý zúbok sa potom uvoľňuje postupne po kúskoch, dokonca nie je raritné ani to, že kúsok zubu (akoby škrupinka) pretrvá v ústach do dospelosti.

Jednotlivých častí (kúskov korunky alebo koreňov) pôvodne jedného zubu sa telo postupne zbavuje tak, že ich vytláča cez ďasno, čo sa vám môže javiť ako "vypadávanie" toho istého zubu na etapy.

Odporúčam tiež zobrať dcérku k zubnému lekárovi, aby v jej prípade vylúčil hyperodonciu (zvýšený počet zubov).

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská