Je nutné chirurgicky odstrániť vyčnievajúcu kosť po extrakcii osmičky?

Zodpovedané
22. apr 2019

Dobrý deň,

pred mesiacom mi bola extrahovaná dolná pravá osmička. Dva týždne som mala stehy. Z vnútornej strany ďasna sa mi však začala predierať moja vlastná kosť, ktorá je čím ďalej, tým viac vonku. Cítim ju jazykom a začína byť dosť ostrá.

Je nutné túto kosť chirurgicky odstrániť?

Ako tento proces prebieha?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

po extrakcii zubu dochádza k prestavbe hrebeňa alveolárnej kosti, pričom sa niekedy stane, že ostré okraje alveolu (kostného lôžka, v ktorom boli korene zuba) sa "prerežú" cez sliznicu.

Niekedy môže ísť o kúsok odlomenej alveolárnej kosti, kostnej lamely, ktorú sa telo snaží vypudiť. Kosť v mieste vytiahnutého zubu by sa mala časom znížiť a zarovnať.

Ak sa to tak nedeje, je potrebné nechať sa praktickým zubným lekárom odoslať na stomatologickú chirurgiu. Stomatochirurg nareže ďasno, odklopí ho a ostré, vyčnievajúce okraje zahladí rotačným nástrojom, čím hrebeň alveolárnej kosti zarovná a ďasno opäť zašije. Úkon sa robí za použitia lokálnej anestézie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská