Môže mať 7 mesačné dieťa pokazené zúbky?

Zodpovedané
7. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zúbkov 7 mesačného syna. Má dva spodné zúbky a má na nich hnedé škvrny.

Môžu byť tieto zúbky už pokazené?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa mu zúbky so škvrnkami už prerezali, môže ísť o poruchu vývoja skloviny.

Ak škvrnky vznikli až po prerezaní do ústočiek, môže ísť o farebné škvrny, tzv. pigmenty. Tie sa dajú odstrániť tvrdšími štetinami napr. jednozväzkovej dočisťovacej kefky alebo špeciálnou leštiacou pastou a rotačnou kefkou v ambulancii zubného lekára.

Môže ísť ale aj o kaz skloviny, najčastejšie vznikajúci následkom nočného kojenia alebo kŕmenia s fľaškou, voláme ho aj medový kaz.

Odporúčam zobrať synčeka k zubnému lekárovi, napríklad keď sa vy budete chystať na preventívnu prehliadku alebo ošetrenie, aby stav posúdil. Dovtedy synčekovi zúbky čistite po kŕmení mokrou gázou na prste alebo silikónovým náprstkom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská