Môže opuch nosovej sliznice a bolesť zuba spolu súvisieť?

Zodpovedané
26. máj 2019

Dobrý deň,

v januári 2019 som bola na septoplastike a turbinoplastike kvôli chronickej nádche. Stále mám však opuch nosovej sliznice. Všetky výtery sú negatívne a aj krvné testy sú v poriadku. Zápal nemám.

Približne pol roka ma však pobolieva spodná osmička a na tej strane ma boli a svrbí ucho a menej na toto ucho počujem.

Môže opuch a bolesť zuba spolu súvisieť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nakoľko sa jedná o dolný zub múdrosti, súvislosť s prínosovými dutinami by som vylúčila.

Iné by to bolo v prípade, že pociťujete citlivosť horných stoličiek, keďže ich korene môžu zasahovať do prínosovej dutiny. Neuvádzate váš vek, ale vedzte, že do približne 35 roku života rastú korene zubov múdrosti, preto sa môže citlivosť až bolestivosť v okolí zubu múdrosti z dôvodu tlaku rastúceho koreňa v pravidelných intervaloch opakovať, pričom sa ďalej môže šíriť po ramene sánku nahor k uchu až do spánkovej oblasti.

Ak sa zub múdrosti neprereže úplne, ďasno okolo neho vytvorí akýsi vačok, môže ho aj z časti prekrývať, čo spôsobuje zachytávanie zvyškov potravy, hromadenie bakteriálneho povlaku a časté zápaly mäkkých tkanív okolo zuba.

Ak je zub múdrosti napadnutý kazom, treba myslieť na šírenie kazu k zubnej dreni a jej reakciu, prípadne zápal. Odporúčam vám preto objednať sa na kontrolu k vášmu zubnému lekárovi.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská