Môžem nosiť strojček, keď mám veľa plombovaných zubov?

Zodpovedané
12. jún 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vhodnosti zubného strojčeka, keď mám veľa plombovaných zubov. Niektoré zuby z bočných strán vyvíjajú tlak. Je to tam, kde sa lepia zámky.

Dá sa nalepiť strojček aj na plomby?

Nie je tam riziko vypadnutia strojčeku?

Za odpoveď ďakujem

Taktiež je v poriadku ťahať mŕtve zuby? Mám dva zuby, kde sú čistené kanáliky, čiže už bez nervov. Jeden mi dokonca chcú ťahať mini implantátom.
Je to všetko správne, alebo skôr riziko?
Mám ísť do strojčeka?
Žena, 20 rokov.

Dobrý deň,

čeľustný aparát je možné nalepiť na zubnú výplň, alebo v mieste prechodu výplne na zubné tkanivo. Preto sú zuby ošetrené výplňami rovnako vhodné ako zdravé zuby, samozrejme za predpokladu, že výplň zubu je správne zhotovená a nenachádza sa pod ňou alebo na jej okraji kaz.

Endodonticky ošetrené zuby sú schopné posunu rovnako ako živé zuby. Tu skôr platí, že každý mŕtvy zub s ošetrenými koreňovými kanálikmi by sa mal skôr či neskôr opláštiť korunkou.

Na keramické korunky je opäť možné lepiť zámky čeľustného aparátu, akurát inou technikou ako na sklovinu alebo výplňový materiál.

Čeľustno-ortopedickú liečbu možno absolvovať v každom veku. V zásade platí, že čím vyšší vek, tým dlhšie trvá, kým sa prebojujete k požadovanému výsledku.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská