Ako máme postupovať, keď dieťa žije s otcom, no je zverené matke, ktorá ho nechce?

Zodpovedané
14. júl 2022

Dobrý deň,

manželov syn žije u nás už skoro rok, hoci je zverený matke, ktorá ho ale nechce. Podali sme návrh na schválenie rodičovskej dohody, súd ho zamietol, keďže matka nespolupracovala so súdom. Syna si nevzala.

Ako máme postupovať v takejto situácii?

Ďakujem

Dobrý deň,

je nezvyčajné, aby súd návrh na schválenie rodičovskej dohody zamietol a neupravil práva a povinnosti rodičov k dieťaťu.

V takomto prípade je potrebné, aby otec podal návrh na zverenie syna do jeho výlučnej starostlivosti s povinnosťou matky platiť výživné, prípadne s úpravou styku syna s matkou. Návrh sa podáva na súd v mieste obvyklého bydliska syna.

Súčasne by bolo vhodné kontaktovať Úrad práce, soc. vecí a rodiny a informovať ich o celej situácii.

V prípade potreby právneho poradenstva alebo právneho zastúpenia sa na mňa kľudne obráťte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz