Ako sa dajú dokázať spoločné financie do domácnosti bez toho, aby manželia mali jeden spoločný bankový účet?

Zodpovedané
5. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Ak by som bola v manželstve s mužom, ako sa dajú dokázať spoločné financie do domácnosti bez toho, aby manželia mali jeden spoločný bankový účet?

Ako by sa riešilo, ak by mi manžel v prípade rozvodu musel vrátiť polovicu spoločných financií vynaložených na jeho dom (len s jeho hypotékou, ktorú mal pred manželstvom) a nemal by financie na vyplatenie?

Na jeho dom je stále hypotéka na neho písaná?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade súdneho vyporiadania bezpodielového spoluvlatníctva manželov (BSM) si súd vyžiada od každého z manželov výpis z jeho bankového účtu, nakoľko všetky financie nadobudnuté počas manželstva patria do BSM, aj keď sa nachádzajú na účtoch manželov.

Vyporiadanie BSM je vzhľadom na vysoké súdne poplatky najlepšie riešiť dohodou s manželom a teda možnosti na vyporiadanie sú len na Vás. Manžel by Vám mať vrátiť polovicu splátok na hypotéku, prípadne investície do domu, ktoré ste vy uhradili z Vašich výlučných prostriedkov ale z financií patriacich do BSM. Ak by manžel nemal peniaze na vyplatenie, je tu mžnosť dom predať, prípadne navýšiť hypotéku alebo úver.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz