Ako sme chránení my, čo dodržiavame všetky zákonné veci a nič sme neporušili?

Zodpovedané
28. okt 2019

Dobrý deň,

s manželom sme kúpili pozemok, na ktorý sme si dali vypracovať projekt na stavbu domu. Nejakú dobu sme čakali na stavebné povolenie a včera nám volali zo stavebného, že je to hotové a máme prísť. Tam sme sa dozvedeli, že sused, ktorý vlastní vedľajšiu prázdnu parcelu sa ako účastník konania odvolal. Nesúhlasí s umiestnením stavby.

My sme dodržali všetky zákonné veci a stavebný úrad túto pripomienku zamietol. Všetko by bolo ok, no pani na stavebnom nám povedala, že si máme dávať pozor. Sused tam už bol niekoľkokrát nahliadnuť do projektu a fotiť si ho a prepovedal sa, že sa bude stále odvolávať, aby sme dom nepostavili.

Sme z toho veľmi zničení, nakoľko už máme vybavenú stavebnú firmu, ktorá nám mala po uplynutí lehoty na pripomienky začať výkopové práce. Je viac ako isté, že sa teda zase odvolá.

Ako sme chránení my, čo dodržiavame všetky zákonné veci a nič sme neporušili?

Koľkokrát sa on môže odvolávať?

Ešte dodám, že všetko robí z trucu. Pozemok sme kúpili od jeho svokry, s ktorou si nerozumie a nárokoval si naň on.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý večer,

s ľudskou hlúposťou je ťažké bojovať.

Ak stavebný úrad vydal stavebné povolenie, tak má právo proti tomuto rozhodnutiu podať odvolanie, ktoré nadriadený orgán buď zamietne, alebo zruší alebo zmení rozhodnutie o stavebnom povolení.

Ak nadriadený orgán stavebné povolenie potvrdí a zamietne odvolanie, tak môžete začať stavať.

Nemáte ale právne prostriedky na ochranu proti šikanóznym odvolaniam.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu