Bývalý partner o mne klame na verejnosti. Ako sa môžem brániť?

Zodpovedané
1. máj 2022

Dobrý den,

rozišla som sa s partnerom, s ktorým mám dve deti. On na mňa teraz všade rozpráva aj s jeho sestrou, že som ho podvádzala. Vraj má aj zvukovú nahrávku ako ho podvádzam. O tej zvukovej nahrávke viem, nahral ma bez môjho vedomia. Sú na nej nejaké zvuky a hlasy z chodby v bytovke, ale nič z toho nie je pravda, že by som ho podvádzala.

Ako sa môžem brániť, aby prestali o mne klamať?

Začína to byť dosť vážne a psychicky ma to ubíja.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa § 373 ods. 1 trestného zákoníku, kto o inom ozná­mi nep­rav­di­vý údaj, kto­rý je spô­so­bi­lý znač­nou mie­rou oh­ro­ziť je­ho váž­nosť u spolu­ob­ča­nov, poš­ko­diť ho v za­mes­tna­ní, v pod­ni­ka­ní, na­ru­šiť je­ho ro­din­né vzťa­hy, ale­bo spô­so­biť mu inú váž­nu uj­mu, pot­res­tá sa od­ňa­tím slo­bo­dy až na dva ro­ky.

Jedná sa o trestný čin ohovárania. Ak splňujete vyššie uvedené podmienky, a to že ide o nepravdivý údaj a značnou mieru ohrozuje Vašu česť môžete na príslušnej polícii podať trestné oznámenie.

V prípade potreby právneho poradenstva alebo právneho zastúpenia ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz