V škole máme kamery a starosta nás stále sleduje. Ako sa môžeme brániť?

Zodpovedané
20. apr 2023

Dobrý deň,

v základnej škole neplnoorganizovanej máme umiestnené kamery v triedach, na chodbe, v školskej jedálni aj v areáli školy.

Starosta nás neustále sleduje. My učitelia počujeme zvuk, keď ich zapne. Vraj nemáme sedieť počas vyučovanie, prečo nie sme počas prestávky v triede, že sme odbehlu ku kopírke a pod.

Má právo nás takto sledovat?

Podpisovali sme súhlas iba pre prípad, že sa ublíži žiakovi a rodič sa bude stažovať, alebo ak žiak niečo vyvedie. Teda pre účely polície.

Môžeme sa nejako brániť?

Ďakujem

Dobrý deň,

na základe informácií od Vás zastávam názor, že využívanie kamier starostom je v rozpore so zákonom - tak Zákonníkom práce ako aj nariadením o ochrane osobných údajov.

V takomto prípade by po správnosti mal niekto pravidelne kontrolovať, či sú vyhotovované záznamy technicky v poriadku (t. j. námatkovo skontrolovať, či je zreteľný obraz a príp. aj zvuk) a následne by mali byť po istú dobu (1 - 2 mesiace od zhotovenia mi prídu primerané, malo by to byť určené v smernici vydanej zamestnávateľom na tieto účely) uchovávané bez toho, aby ich niekto podrobne študoval a využíval na hodnotenie práce učiteľov. Po uplynutí doby uchovávania podľa predchádzajúcej vety by mali byť záznamy bez ďalšieho vymazané.

Z praktického hľadiska by som Vám odporúčala, aby ste sa so starostom skúsili dohodnúť, aby upustil od tejto formy neprimeranej kontroly. Ak takáto dohoda nebude možná, resp. ju starosta nebude rešpektovať, odporúčala by som Vám podať v tejto veci podnet na príslušný inšpektorát práce ako aj na úrad pre ochranu osobných údajov.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk