Ako sa môžem brániť pri vysporiadaní majetku po rozchode s partnerom?

Zodpovedané
23. aug 2023

Dobrý deň,

pred 15 rokmi sa ku mne do môjho plne zariadeného bytu nasťahoval patrner. Počas nášho spolužitia sme postupne vymenili spotrebiče a aj zariadenie za novšie. Kupoval ich už partner v hotovosti alebo niektoré na splátky. Vtedy mi to prišlo v poriadku, keďže tie čo sme používali dovtedy som zakúpila ja ešte pred našim spolužitím. Moje pôvodné veci sme vyhodili. Teraz sa chce odsťahovať k novej partnerke a má v úmysle zobrať všetky veci, ktoré sú na jeho meno a nechať mi holý byt.

Ako sa môžem brániť?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že partner celú dobu býval vo Vašom byte bez toho, aby Vám pravidelne platil istú formu (ekvivalent) nájomného, čiže v podstate byt ako taký užíval zadarmo.

V tomto prípade by sa dalo k celej situácii pristupovať aj tak, že sa partner na Váš úkor bezdôvodne obohatil a vy máte nárok od neho toto bezdôvodné obohatenie vymáhať.

Celá záležitosť by v prípade sporu bola pomerne náročná na dokazovanie. Okrem toho sa na premlčanie bezdôvodného obohatenia vzťahuje pomerne krátka premlčacia lehota a bolo by zrejme sporné aj to, kedy začala plynúť a teda, či už časť Vašich nárokov premlčala.

Preto by som Vám odporúčala, aby ste partnerovi predostreli situáciu tak, že ak sa z bytu odsťahuje aj so spotrebičmi (hoci sa nasťahoval do plne vybaveného bytu), budete od neho súdnou cestou vymáhať ekvivalent toho, čo Vám počas spoločného života mal platiť ako nájomné. Tento argument by mohol zafungovať, aby Vám spotrebiče (resp. aspoň ich väčšinu) nechal, príp. aby bol prístupný istej forme vyrovnania.

Ak by ste mali záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk