Je možná striedavá starostlivosť, keď manžel pracuje v zahraničí?

Zodpovedané
2. aug 2022

Dobrý deň,

s manželom mám jedného syna, no on má ešte syna z predchádzajúceho vzťahu. Sme s ním každý druhý víkend, avšak chceli by sme podať návrh na striedavú starostlivosť. Problém je, že manžel pracuje od pondelka do štvrtku/piatku v zahraničí.

Je možné napriek tomu podať takýto návrh?

Jeho syn (7) sa sám vyjadruje, že by chcel s nami bývať. Je mu s nami lepšie. Doma žije v dosť zlých podmienkach, matka ho zanedbáva a podľa jeho vlastných slov tam nie je šťastný. Manžel by chcel ukončiť prácu v zahraničí a zamestnať sa na Slovensku, avšak v tejto dobe to nie je ešte možné.

Ďakujem

Dobrý deň,

v zmysle § 24 ods. 2 Zákona o rodine: „Ak sú obidvaja rodičia spôsobilí dieťa vychovávať a ak majú o osobnú starostlivosť o dieťa obidvaja rodičia záujem, tak súd môže zveriť dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, ak je to v záujme dieťaťa a ak budú takto lepšie zaistené potreby dieťaťa. Ak so striedavou osobnou starostlivosťou súhlasí aspoň jeden z rodičov dieťaťa, tak súd musí skúmať, či bude striedavá osobná starostlivosť v záujme dieťaťa.“

V prvom rade nie je potrebný súhlas matky so striedavou starostlivosťou. Súd prihliada ďalej aj na schopnosť rodiča spolupracovať s druhým rodičom pri výchove dieťaťa t.j. či je rodič schopný kompromisu a na názor dieťaťa. Ďalšími podmienkami sú napr. stabilita prostredia, návšteva rovnakej školy/škôlky (nemusí byť však zásadnou podmienkou).

Nakoľko otec pracuje v zahraničí, môže súd na túto skutočnosť prihliadať, nakoľko nebude osobne zabezpečovať starostlivosť o syna. Osobnú starostlivosť o syna však môže zabezpečovať aj iná osoba.

To, či bude syn Vášho manžela zverený do striedavej starostlivosti záleží od rôznych faktorov a neviem Vám presne určiť, či súd Vašemu návrhu vyhovie.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz