Je možné požiadať o zákaz priblíženia manželky z dôvodu, že obmedzuje otca mojej dcéry?

Zodpovedané
3. júl 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom mojej 3-mesačnej dcérky. Mám dieťa so ženatým mužom. Jeho manželka žiada, aby si naše dieťa brával domov. Zakazuje mu chodiť za nami. Chce, aby na súde požiadal o styk s dcérou.

My sme sa dohodli, že dcéru budeme vychovávať v jednej domácnosti. On ma na súd dať nechce. Keď to neurobí, tak manželka mu zakazuje za dcérkou chodiť a vraj podá žiadosť o rozvod.

Ja akceptujem, že má rodinu. Na druhej strane má aj druhú rodinu - nás. Našu dcéru ľúbi a chce byť aj s nami.

Dalo by sa požiadať o zákaz priblíženia jeho manželky z dôvodu, že obmedzuje otca mojej dcéry?

Obávam sa, že pre rast našej dcéry to nie je vhodné a bojím sa, aby ju nenapadla.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa toho čo popisujete nevidím zákonný dôvod na to, aby manželka Vášho otca mala zakázaný styk s Vašou dcérou, ak to otcovi neprekáža.

O tzv. zákaz priblíženia môžeme žiadať až v okamihu, keď bude Vaša dcéra reálne v nebezpečí. Uvedené je možné napr. neodkladným opatrením v prípade, že Vám bude manželka otca Vašej dcéry nebezpečne vyhrážať, resp. Vám alebo dcérke ublíži.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz