Je platenie nájmu dostatočný dôkaz toho, že mi právom patrí polovica bytu?

Zodpovedané
22. mar 2023

Dobrý deň

v manželstve som 7 rokov a zvažujem rozvod. Spolu máme 3-ročného syna. Byt sme kúpili vďaka manželovi pol roka pred svadbou, čiže on sám ho nadobudol. Odvtedy výlučne len ja platím nájomné a energie z môjho vlastného účtu.

V roku 2020 sme spravili refinancovanie, kde sme založili kvôli tomu spoločný účet a podpísali sa pod hypotéku ako manželia. Teda aj v katastri ma zapísali ako vlastníka bytu. On vždy platil hypotéku a ja nájom z môjho účtu. Refinancovanie sme spravili kvôli kúpe nového auta, ktoré nie je napísané na nás. Je na firmu jedného známeho, ale úver spláca on.

Vždy mi vyčíta, že nemám nárok na byt. Lebo on platí hypotéku a on ho kúpil.

Je platenie nájmu dostatočný dôkaz toho, že mi právom patrí polovica bytu?

Ďakujem

Dobrý deň,

nájom aj hypotéku platíte z tzv. spoločných financií, nakoľko všetky financie získané počas manželstva patria do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Ak ste v katastri nehnuteľností zapísaná ako vlastníčka v podiele napr. 1/2, nárok na byt máte. Situáciu si ľahko overíte na stránkach katastru nehnuteľností.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz