Ako zabezpečiť, aby si manžel v prípade rozvodu nenárokoval polovicu splátok uhradených počas manželstva?

Zodpovedané
1. feb 2024

Dobrý deň,

s priateľom plánujeme svadbu. Ešte ako slobodna som si kúpila byt na hypotéku, za ktorý ručia rodičia svojou nehnuteľnosťou. Byt je písaný na mňa, vybavenie som kupovala ja, splátky odchádzajú z môjho účtu. Od budúceho manžela ani nechcem, aby na hypo prispieval, keďže nefiguruje na LV.

Ako si to "ošetriť", aby si manžel v prípade rozvodu nenárokoval polovicu splátok uhradených počas manželstva?

Druhou alternatívou je, že pôjdeme do spoločného a môj byt sa prenájme.

Má v tomto prípade právo na polovicu splátok, keď tie by boli hradené zo zisku z prenájmu, pričom prenajímateľ by som bola len ja ako vlastník?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

štandardne by malo stačiť, ak pri prípadnom rozvode budete vedieť preukázať, že splátky odchádzali z Vášho účtu a na bežný chod domácnosti ste obaja prispievali približne rovnakým dielom. Ak by ste mali dieťa a šli na materskú/rodičovskú, toto obdobie sa tiež považuje za činnosť v prospech rodiny.

Okrem toho by ste ešte mohli s manželom uzavrieť dohodu o zúžení BSM, v ktorej by ste z BSM výslovne vylúčili investície do Vášho bytu. No nemyslím, že by to malo pre Vás nejaký zásadný pozitívny prínos. Ak by ste predsa len o uzavretie dohody o zúžení BSM mali záujem, budete sa musieť obrátiť na nejaký notársky úrad, keďže dohoda musí byť podpísaná vo forme notárskej zápisnice, inak je neplatná.

Sťahovanie sa do prenajatého bytu by vo Vašej situácii podľa môjho názoru nič zásadné nevyriešilo.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk