Koľko môžem meškať s výživným, aby som nešiel naspäť do väzenia?

Zodpovedané
6. máj 2022

Dobrý deň,

po prepustení z väzenia som bol v omeškaní dva mesiace na výživnom. Už som začal platiť. Som v podmienke kvôli neplateniu výživného. Meškal som 800 eur. Poslal som 200 plus výživné ako mám stanovené.

Koľko môžem meskať, aby som nešiel naspäť do väzenia kvôli neplateniu výživného?

Je to v poriadku?

Budem krytý, aby som nešiel naspäť do basy?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa § 76 odst. 1 zákona o rodine: "(1) Výživné sa platí v pravidelných opakujúcich sa sumách, ktoré sú zročné vždy na mesiac dopredu." Uvedené znamená, že výživné musíte hradiť riadne a včas.

Neuvádzate, ako Vám súd určil doplatiť dlžné výživné - či v celej dlžnej sume alebo v splátkach. Na základe toho Vám neviem relevantne odpovedať, či je 200 eur a riadne výživné v poriadku.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz