Má bývalý partner právo mi veľakrát za deň volať, písať ohľadom dieťaťa a som povinná s ním komunikovať?

Zodpovedané
29. máj 2022

Dobrý deň,

s partnerom máme trojročného syna, ale odišla som od neho. Nemal rád moju dcéru z predchádzajúceho vzťahu a mne všetko zakazoval. Strašne žiarlil, deťom som si platila všetko sama. Platila som mu polku bytu a byt je jeho. Stravu sme platili na polovicu. Keď bolo už zle, tak som odišla k rodičom.

Nechcem zatiaľ riešiť syna súdne - nemám na to silu. On mi neustále vyvoláva, že chce malého k telefónu. Robí to niekedy aj 3 - 4x za deň. Stále ma bombarduje smskami, telefonátmi. Píše mi na messenger a ja uz neviem čo mám robiť.

Bojím sa, že keď mu nezdvihnem - neodpíšem, tak ma udá na sociálke. Zatiaľ sme sa dohodli, že malého môže mať kedy len chce. Ale musí mi dať vedieť dopredu. To jeho bombardovanie je už neúnosné.

Čo mi odporúčate?

Ako mám postupovať?

Môže mi on toľkokrát za deň volať, písať a som povinná s ním komunikovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

aj keď nemáte silu riešiť vec súdne, tak vo Vašom prípade by bolo vhodné stanoviť, komu bude dieťa zverené do výlučnej starostlivosti, ďalej určit styk s otcom, výšku výživného a poprípade aj formu a interval komunikácie s otcom. Nakoľko sa nechcete "naťahovať" po súdoch, skúste sa s otcom dohodnúť prostredníctvom mediátora.

Na základe §24 zákona o rodine: " (5) Súd pri rozhodovaní o zverení maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti jedného z rodičov dbá na právo toho rodiča, ktorému nebude maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati. Rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, môže sa práva na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati domáhať na súde." Máte povinnosť, ak je dieťa zverené do Vašej starostlivosti otca informovať. Pravidelné informovanie však znamená raz za deň, týždeň. Určite nie niekoľkokrát denne.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz