Môžem predať manželovi pozemok, ktorý som nadobudla pred manželstvom?

Zodpovedané
4. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prevodu pozemku.

Môžem predať manželovi pozemok, ktorý som nadobudla pred manželstvom?

Pozemok som dostala darovacou zmluvou a vlastním ho 4 roky.

Budem musieť odvádzať daň z predaja?

Ďakujem

Dobrý deň,

pozemok nadobudnutý pred manželstvom nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, takže s ním môžete zaobchádzať podľa vlastnej vôle.

Pozemok predať manželovi do jeho výlučného vlastníctva môžete, avšak kúpnu cenu by Vám manžel musel vyplatiť z jeho výlučných finančných prostriedkov, ktoré nepochádzajú z manželstva. V praxi je to však náročné, nakoľko nestačí oddelený bankový účet. Ak by aj manžel mal výlučné finančné prostriedky, ideálne by bolo, keby o tento pozemok zúžite BSM formou notárskej zápisnice.

V prípade potreby právneho poradenstva alebo zastúpenia na súde ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz