Ako ochránim svoje úspory nadobudnuté v manželstve v prípade rozvodu?

Zodpovedané
12. sep 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom úspor nadobudnutých v manželstve v prípade rozvodu, ktoré sme si nasporili každý zvlášť.

Dostala som darovacou zmluvou väčšiu čiastku peňazí prevodom na môj účet. Tie som vložila do investičného fondu. Všetko je na moje meno. V darovacej zmluve nebolo uvedené, že majú byť uložené v investičnom fonde, to bolo moje rozhodnutie.

Čo v prípade rozvodu?

Má manžel nárok na polovicu?

Ako môžem tieto peniaze, ak spadajú do BSM, ochrániť v prípade rozvodu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa peniaze, ktoré ste dostali darom na Vašom účte zmiešali s peniazmi, ktoré patria do BSM, bude ťažké preukázať, že tieto patria výlučne Vám.

Dôkazom môže byť napr. darovacia zmluva. Tam však musí byť uvedené, že peniaze sa darujú do Vášho výlučného vlastníctva. V takom prípade manžel v prípade rozvodu nebude mať na ne nárok.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz