Môžu si dospelé deti z predchádzajúcich dvoch manželstiev môjho otca nárokovať po otcovej smrti na byt mojej matky?

Zodpovedané
6. jún 2022

Dobrý deň,

môj otec má za sebou dve nevydarené manželstvá. Z toho má dve dospelé deti, s ktorými nie je v kontakte.
S mojou mamou má tiež už dospelé dve deti (mňa a brata ) a s mamou žijú už dlho ako druh a družka.

Moja mama dostala byt ako dar po svojom otcovi ešte počas jeho života. Byt bol družstevný, ale neodkúpený do osobného vlastníctva. Tento rok si ho odkúpila do osobného vlastníctva. Byt je napísaný na moju mamu.

Ako by to bolo s dedením po otcovej smrti?

Môžu si na mamin byt nárokovať moji dvaja nevlastní súrodenci?

Ak áno, tak čo by mala robiť, aby na byt nemali oni nárok?

Ako by to bolo v prípade, ak by mama zomrela a otec by žil?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaši nevlastní súrodenci si nemôžu nárokovať na byt Vašej mami v žiadnom prípade, nakoľko nespadajú ani do jednej tzv. dedičskej skupiny.

Čo sa týka smrti Vášho otca, dedia všetci potomkovia rovným dielom okrem prípadu, že by ich Váš otec vydedil.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz