Som pred rozvodom a odhlásila som deti z trvalého pobytu. Môže ich manžel naspäť prihlásiť?

Zodpovedané
29. máj 2022

Dobrý deň,

odhlásila som seba a deti z trvalého pobytu bez súhlasu manžela. Mám škôlkara a štvrtáka na základnej škole. Manžel dal žiadosť o rozvod kvôli nevere z mojej strany.

Môže on moje deti znova prihlásiť späť tam, kde má on trvalý pobyt ak ešte nie sú odhlásené zo školy, lebo sú na maródke?

Ďakujem

Dobrý deň,

na zmenu trvalého bydliska nepotrebujete súhlas manžela. Taktiež zákon o hlásení pobytu občanov SR a o registri obyvateľov neustanovuje podmienku súhlasu druhého rodiča so zmenou trvalého bydliska dieťaťa. Vyplýva to z § 4 tohoto zákona: "§ 4 (1) Za členov rodiny môže hlásiť trvalý pobyt jeden z členov tejto rodiny. (2) Za občana mladšieho ako 18 rokov a za občana, ktorý je pozbavený spôsobilosti na právne úkony, alebo ktorého spôsobilosť na právne úkony je obmedzená, je povinný hlásiť trvalý pobyt jeho zákonný zástupca, prípadne opatrovník."

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz