Ako postupovať, aby mi manžel nerozkazoval a pustil ma do práce?

Zodpovedané
10. okt 2023

Dobrý deň,

s manželom sme spolu 15 rokov. Najmladší syn má 3 roky, nastúpil do škôlky. Ja som si našla prácu na rannú zmenu, tak pre deti viem prísť po práci do školy a aj do škôlky. Tu však začalo z manželovej strany rozkazovanie. Ráno (nie len jedno) nevzal syna do škôlky a zostal s ním doma, vraj plakal a ja som bola v práci. Keď som sa vrátila, nakričal na mňa, že od zajtra som so synom doma a do práce nepôjdem. Ráno ma nepustil do práce, doslova kričal po mne nepekné slová pred deťmi.

Musela som zostať doma a ísť so synom k lekárke dať si vypísať na ten deň papier. Toto sa opakuje každý 3. - 4. deň. Ja vraj do práce nebudem chodiť. Rozkazuje mi vo viacerých veciach. Som rozhodnutá rozviesť sa s ním, odísť od neho. No do práce chodiť musím, lebo on mi neprispieva do domácnosti.

Ako mám postupovať, aby ma takýmto násilím prestal držať doma?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

uvažujem, či som si dobre prečítala Váš dotaz, ale môžem si ho čítať dookola a vždy mi z toho vychádza to isté. Konkrétne otázka, kam až dokáže zájsť obetavosť niektorých žien. Toto moje nepochopenie sa vzťahuje k poznámke, že chodiť do práce musíte, lebo manžel Vám neprispieva na domácnosť. Zároveň Vám však zakazuje chodiť do práce a robí Vám strašné scény každý tretí až štvrtý deň. Tu by bola namieste otázka, či do práce chodí vôbec Váš manžel. Ale predpokladám, že asi nie.

Asi Vás sklamem, ale neexistuje žiadna veta, ktorú by ste mohli použiť a Váš manžel by sa okamžite začal správať úplne inak. Ale toto jeho správanie nezodpovedá správaniu, ktoré by mal mať manžel a milujúci otec. Neuspokojuje ani základné potreby svojich detí a to je výživa. Pokojne by som sa priklonila k názoru, že Vás aj Vaše deti psychicky a fyzicky týra a mali by ste s tým niečo robiť. Minimálne si prečítať na internete webstránky venujúce sa tejto problematike. Link na tú hlavnú je:

https://www.zastavmenasilie.gov.sk/rady-pre-zenu/

Ideálne by bolo, keby ste od neho mali kam ísť aspoň na pár dní a nechať ho doma samého s vyhrážkou, že sa už nevrátite a požiadate o rozvod. A keby už ani to s ním nepohlo a nezmenil sa, tak ho treba nechať na pokoji a treba začať uvažovať o pláne B a to o tom, že budete žiť s deťmi sama.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online