Ako riešiť problém s peniazmi vo vzťahu?

Zodpovedané
15. mar 2023

Dobrý deň,

s mužom máme dve deti - školákov. Dohodli sme sa, že ostanem doma, aby som s nimi bola, keď budú chorí. V meste, kde bývame nemáme rodinu a nemal by kto s nimi byť v čase choroby a prázdnin.

Dohodli sme sa, že on mi bude mesačne posielať 150 eur, plus dostanem prídavky. Z týchto peňazí platím stravu do školy mesačne 140 eur, doktorov (ortopéd, strojček na zuby), potreby do školy, obuv, potvrdenia na šport, zubárov, futbal 200 eur za 5 mesiacov, šetrenia deťom 60 eur mesačne, svoju poistku 30 mesačne, telefón. Každý deň chodím do obchodu.

Keď napríklad poviem mužovi nech kúpi smotanu, tak mi povie, že mám navariť niečo iné bez smotany. Keď poviem, aby kúpil pečivo, tak pre 4 osoby na celý deň, večeru, raňajky a desiatu deťom do školy kúpi 5 rožkov. On ide jedenkrát za týždeň na nákup, denné nákupy robím ja. Oblečenie deťom kupujem tiež len ja.

Ešte mi závidel, keď mi v septembri prišlo 100 eur ako príspevok na prváka navyše. To že som za to kúpila školskú tašku a peračník ho netrápi. Len vidí, že mi cinklo 100 eur navyše. Keď napríklad poviem, že idem s deťmi k zubárke a potrebujem 70 eur na dentálnu, tak mi povie, že mám zaplatiť a potom mi peniaze dá. Peňazí sa však nikdy nedočkám.

Mužovi sa teraz znepáčilo, že som dieťa prihlásila na jeden krúžok bez toho, aby som sa muža opýtala. Dieťa prišlo za mnou, že ho chce absolvovať .

Od septembra mi prestal posielať tých 150 eur. Čiže doteraz žijem z prídavkov, ktoré donedávna boli 60 eur na dve deti a z tých 60 eur som platila vyššie spomenuté, keby nemám našetrené a neposielali by mi moji rodičia, tak som stratená.

Je to finančné týranie?

Snažím sa predávať oblečenie a hračky po deťoch, ale to je len malá čiastka.

Keď som mu teraz vravela, že dostanem prídavok 120 eur a za stravu platím 140 eur, že mi to nevychádza, tak povedal, že mám prepísať prídavky na neho. Vraj on to z toho bude platiť rád (ešte aj posledné peniaze mi chce zobrať.)

Nebola som na gynekológii už 6 rokov, lebo sa platí 100 eur ročný poplatok a jednoducho na to nemám peniaze.

Muž dáva do prenájmu dve nehnuteľnosti, čiže k platu má ešte dva príjmy.

Teraz som sa rozhodla, že po 11 rokoch pôjdem do práce. Mám veľký strach, že už nič neviem. Bojím sa toho, že ako sa začlením, že niečo v práci pokazím a nepôjde mi to.

Mám vyhliadnutú jednu prácu, len tam mi zase nejdú autobusy a sú tam aj nočné. Muž mi zakázal používať auto na iné účely ako pre deti do školy a zo školy. Mám vyštudovanú vysokú školu, no najradšej by som išla niekde upratovať, vykladať tovar. Bojím sa ísť vykonávať zamestnanie, ktoré som vyštudovala.

Ako to bude, ak deti ochorejú, ako budú cez prázdniny?

Ako sa nepodcenovať a veriť si v zamestnaní aj po 11 rokoch doma?

Ďakujem

Dobrý deň,

z Vášho dotazu som bola dosť zaskočená.

Môj názor je, že to, čo zažívate sa dá zaradiť medzi psychické týranie. Nasledujúcou otázkou zrejme opäť podráždim pár čitateliek, ale musím sa opýtať, nedá mi: „Načo je Vám vlastne taký muž?“

Snažila som sa zistiť, čo znamená výraz „posiela mi 150 €“ pretože ma to navádzalo k tomu, že spolu nežijete. Ale potom som pochopila, že spolu ste, len takto zvláštne hospodárite. A nech počítam akokoľvek, tak Váš muž má prebytok a vy máte nedostatok. Poviem Vám, ste lepšia ako najlepší ekonóm. Vyžiť z tak mála a ešte poplatiť všetko, čo treba pre deti... Viem, pomáhajú rodičia - mnohé ženy by to takto nezvládali. Vy sa naozaj nemusíte podceňovať, že nezvládnete prácu, ktorá zodpovedá Vášmu vzdelaniu. Vyberte si teda prácu, kde budete mať vzhľadom k deťom tie najlepšie podmienky a neobávajte sa zlyhania. Obavy sú v poriadku. Každá žena ich má, keď nastupuje po dlhšom čase do práce. Som presvedčená, že zvládnete úplne všetko.

Poďme sa teraz venovať Vášmu mužovi. Pri čítaní a počítaní súm, ktoré máte k dispozícii a ktoré máte zaplatiť som sa stratila už v polovici. Vychádza mi však z toho to, že finančne podporujete Vašu domácnosť hlavne vy a je mi úplne jasné, že keď nastúpite do práce, bude to zrejme pre Vášho muža podnet k tomu, aby prestal do domácnosti prispievať úplne, veď už zarábate.

Nikde ste to nespomínali, ale predpokladám, že na ňom sú platby za energie a dom, či byt a občas pár drobných do domácnosti. Nikde ste však nespomínali, že by sa doma odmietol stravovať, keďže na stravu prispieva minimum. A k tomu všetkému tie nezmyselné zákazy – auto používať len vtedy, keď sa situácia týka detí, alebo trest za to, že ste dieťaťu dovolili absolvovať krúžok, ktorý veľmi chcelo. Vidím, že zákazy a tresty sú hlavne finančného charakteru. Čiže Váš muž si veľmi dobre uvedomuje, kde Vás to momentálne zasiahne najviac a tam udrie. Preto opakujem, toto by som už zaradila medzi psychické týranie.

Ak si chcete byť istá, pozrite sa na stránku organizácie pre týrané ženy https://www.fenestra.sk/

Máte tam krátky dotazník na základe toho sa dá vyhodnotiť ako na tom ste.
Zároveň ponúkajú rôzne druhy pomoci a poradenstva.

Ak by Vám ich systém nevyhovoval, pokojne sa obráťte na mňa. Hlavne to nenechajte len tak, situácia sa totiž zvykne po čase ešte viac zhoršiť.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online