Ako vysvetliť manželovi, že mám právo vedieť ako hospodárime s peniazmi?

Zodpovedané
9. feb 2023

Dobrý deň,

manžel opakovane zatají výšku pôžičky a aj to, že si peniaze požičal. Peniaze, ktoré sme mali na auto navýšením hypotéky a spotrebný úver, použil okrem auta aj na bežne nákupy. Míňal tisíce eur na veci, ktoré sme si nemohli dovoliť. Nepovedal mi, že zobral tak vysoký úver, aj keď som sa ho opakovane pýtala na sumu.

Keď nalieham, že chcem vidieť jeho účet, koľko máme, kde míňame, tak mi povie, že len ho kontrolujem a on mi jeho internet banking neukáže. Neviem akú má výplatu, čo si môžeme dovoliť. Ja mám len rodičák. V minulosti mi už zatajil, že si požičal peniaze od sestry, že si pred svadbou zobral pôžičku vo firme a pod. Vždy ma manipuluje tým, že mu nedôverujem.

Ako mu vysvetliť, že mám právo vedieť ako hospodárime s peniazmi?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaša situácia nie je vôbec jednoduchá. Manžel pred Vami zatajuje finančnú situáciu vašej rodiny a tak ani netušíte, či ste na tom finančne priemerne, alebo vám hrozí exekúcia či bankrot. Ste manželia, preto by ste mali mať informácie o tom, aké pôžičky má čerpané a ako ich spláca. Lebo ak sa nemýlim, aj keď obhájite skutočnosť, že ste o pôžičkách nevedeli v prípade, že dôjde k exekúcii a nemáte vysporiadané BSM. Exekútor siahne na váš majetok a nerobí rozdiel, že tento je Váš a tento manželov. Teda až na výnimku - majetok, ktorý ste nadobudli pred svadbou.

Ale neprináleží mi vyjadrovať sa k právnym otázkam. To majú na starosti kolegovia z iných poradní. Spoločne sa však môžeme zamyslieť nad skutočnosťou, aké nečakané situácie Vám hrozia. A tých je dosť, keďže nemáte žiadne informácie. Berie si Váš manžel pôžičky na bežné výdavky a keď nevládze splácať jednu, vezme si ďalšiu, ktorou zaplatí časť pôvodnej a zvyšok minie? Berie si pôžičky na luxusné veci? Alebo je patologický hráč, tipuje, stávkuje, hrá automaty? Nič neviete. Ste pripravená na to, že ak by sa niečo stalo, napríklad by ochorel, viete fungovať ďalej? Zodpovedný muž sa snaží zabezpečiť svoju rodinu pre zvláštne prípady napríklad úsporami, poistkami. U vás je to presne naopak.

Najradšej by som vám poradila, aby ste vzali nohy na plecia a utekali čo najďalej. Táto situácia totiž neveští nič dobré. To, že Vám nechce ukázať bankové výpisy tomu tiež nepridáva na dôveryhodnosti. Zdá sa, že Váš manžel žije a užíva si TU a TERAZ a budúcnosť je pre neho nepodstatná. Je však množstvo ľudí, ktorí splácajú dlhy manželov a partnerov a ich jediná chyba bola, že sa dali dokopy s nesprávnym človekom.

Vo Vašom prípade treba konať okamžite. Netušíte totiž, aká pôžička narastá o úroky z omeškania, prípadne aká exekúcia sa pripravuje.

Preto Vám odporúčam napísať kolegom právnikom a zistiť si aké možnosti máte, aké registre dlžníkov sú prístupné verejnosti. Prípadne, kde všade sa dajú zistiť informácie o dlžných sumách.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online