Babka sa ľutuje a pokúšala sa o sebevraždu. Mám jej dovoliť budovať si vzťah s vnúčatami?

Zodpovedané
17. mar 2023

Dobrý deň,

mám dilemu ohľadom vzťahu moje deti a svokra, teda vnúčatá a babka. Podľa môjho názoru je svokra psychicky labilná povaha. Veľakrát sa pri bežnom rozhovore začala ľutovať a rozplakala sa. Často spomínala, že skončí ako jej otec, že ju život už nebaví. On sa obesil, keď ona mala 30. Aj ona sa pokúsila o sebevraždu, chcela sa predávkovať liekmi.

Veľmi často začne slovne napádať svokra. Keď sa začne svokor brániť, tak svokra sa rozplače. Vraj prečo na ňu útočí. Keď sme kúpili dom, chodila nám tam vyplakávať a vyhrážať sa, že sa zabije. Vraj taký starý dom nám bude na oštaru. Ja som sa vtedy v záujme zachovania mojej psychickej pohody od nej ostrihla. Keď sa aj náhodou stretneme, tak už mi vyššie spomínané veci nerobí.

Teraz ide o moje deti. Viem aká je, tak im bránim nejakému väčšiemu kontaktu s ňou. Deti majú 1 a 2 roky. Maximálne raz za čas nejaká návšteva. Bojím sa o nich, že by ich mohli také reči a plač poznačiť. Prípadne by im mohla ublížiť. Mne samej to spôsobovalo zlý psychický stav. Po každej návšteve som prežívala stres a úzkosť.

Na druhej strane mám myšlienky, že pripravím svoje deti o babku. Bojím sa, že mi to budú niekedy vyčítať. K druhým starým rodičom, teda k mojim rodičom chodia pravidelne a aj ich strážia.

Čo je v tomto prípade správne?

Ako sa zachovať?

Je môj strach opodstatnený?

Ďakujem

Dobrý deň,

chápem, že toto môže byť pre Vás riadna dilema.

Na jednej strane si uvedomujete správanie svokry a bojíte sa o deti. Ale zároveň chcete byť spravodlivá, pretože Vaši rodičia deti strážia pravidelne. Neviem koľko má Vaša svokra vnúčat, teda či sa stretáva aj s inými deťmi, alebo sú Vaše deti jej jediné vnúčatá. Ak by sa totiž stretávala aj s inými deťmi, mohli by ste pozorovaním zistiť, ako sa správa k iným deťom a podľa toho sa rozhodnúť.

Ak sú Vaše deti jej jediné vnúčatá, mohli by jej psychicky výrazne pomôcť, ale zároveň by som sa samozrejme na Vašom mieste obávala, či bude s nimi vedieť vychádzať a či im neublíži.

Vôbec nespomínate to, či je liečená na Psychiatrickom oddelení a či berie pravidelne lieky. Ak sa pokúsila už raz o odchod z tohto sveta takým radikálnym riešením, určite by mala byť minimálne sledovaná. V tom prípade by som na Vašom mieste položila túto otázku kompetentnejšiemu odborníkovi, konkrétne lekárovi – psychiatrovi.

Ten sa vzhľadom k diagnóze a prípadným užívaným liekom môže vyjadriť pomerne presne. Môj názor je však ten, že zatiaľ by som riešila stretnutia svokry s deťmi len v prítomnosti dozoru, čiže Vás, manžela, alebo inej osoby, ktorú poveríte.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online