Dá sa žiť s človekom, ktorý má odlišné názory?

Zodpovedané
4. apr 2023

Dobrý deň,

rozhodla som sa napísať o mojom probléme. Chcem zistiť, či si len namýšľam/domýšľam, alebo to môže byť pravda. Keďže ste úprimná a máte rozumné odpovede, tak viem, že som sa rozhodla správne.

Som mladá, s partnerom som skoro 3 roky. Pred týždňom ma tak veľmi nahneval, že mám pocit, že k nemu cítim menej lásky ako predtým. Dôvod na hnev bol celkom malý, ale ja sa viem nahnevať za čokoľvek. Mám zvláštnu povahu - žiarlivá, tvrdohlavá, urážlivá. Snažila som sa zmeniť, no zatiaľ bez výsledku.

Neviem sa už tak tešiť a ani prejaviť emócie ako predtým. Dlhšie som mu nepovedala ako mi na ňom záleží. Pripadá mi však, že mu to je jedno.

Párkrát sa mi objavia nejaké myšlienky o tom, či je správny, či má vôbec chce, či je príťažlivý a podobne.

Väčšinou sa hádame kvôli názorom, pretože sme celkom odlišné osoby a každý z nás má iný názor.

Dá sa žiť s človekom, ktorý na všetko pozerá inak ako ja?

Nikdy by som ho nepodviedla, on mňa tiež nie. Mám však pocit, že si niekedy až priveľa domýšľam a rozmýšľam nad tým, nad čím nemusím. Kúpila som si aj knižku, aby som zmenila svoj postoj k životu a bola lepším človekom, no zatiaľ sa mi nedarí.

Viete ma nasmerovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

samozrejme, že sa to dá. O tom je život. Nebolo by to naopak strašne nudné, keby ste sa zhodli na všetkom? V postate by ste ani nemuseli začínať debatu, lebo dopredu by ste vedeli jeho názor. Ale hovorí sa, že protiklady sa priťahujú. Preto je aj celkom osviežujúce, keď partner má iný názor.

Samozrejme, že v dôležitých situáciách by bolo dobré, keby ste sa zhodli, ale aj tam sa dá dohodnúť na určitom kompromise.

Jednoducho si treba len uvedomiť, že ste iný, prijať to a akceptovať.

Verte mi, rovnakosť je nuda. Odlišnosť priťahuje. Okrem toho, z odlišného názoru sa môžete niečo dozvedieť, naučiť a pochopiť. Píšete, že ste zvláštna povaha, zrejme tým ste iná, a preto máte tento vzťah.

Nekomplikujte si život zbytočnými úvahami, podozrievaním a hádkami kvôli inému názoru.

Máte iný názor? Super, nacvičte si na priateľovi ako argumentovať. V ďalšom živote sa Vám to určite zíde. Ešte raz - nehádajte sa, argumentujte. Musíte prestať správať sa ako malé dieťa. Partner má iný názor, tak ho mám menej rada? Užívajte si a buďte rada, že vás rozdeľuje len iný názor.

A prečítajte si tú knihu. Neviem síce o čom je, ale čítanie je fajn a knihu ste si vybrali sama, tak asi viete prečo.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online