Je nocovanie 18-ročného syna u priateľky v poriadku?

Zodpovedané
6. okt 2023

Dobrý deň,

rada by som si prečítala Váš názor na túto situáciu.

Mám 18-ročného syna, ktorý je v maturitnom ročníku a chce spávať u priateľky, s ktorou sú asi 5 mesiacov. Chodia na rovnakú školu, rovnaký ročník. Ona býva v meste, kde chodia do školy. Náš syn dochádza. Jej rodičia (druh a družka) s tým súhlasia, dokonca ho pozývajú na návštevy aj prenocovať. My s tým veľmi nesúhlasíme. V poriadku, nech randia, nech sa spoznávajú. Sú však v maturitnom ročníku a prenocovania nám nie sú po vôli.

Čo si o tejto situácii myslíte?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi dobre ste napísali to, že Vám môžem napísať len svoj názor. Ťažko povedať, čo je tu správne. Ak by sa ma táto situácia týkala, zrejme by som tiež mala problém dovoliť svojmu dieťaťu prespávať u priateľky či priateľa. Mala by som pocit, že na vážny vzťah má ešte kopu času a nie je sa kam ponáhľať. Predpokladám, že by som bola označená za nemodernú a konzervatívnu. U Vás je to možno podobné. Syn Vám zase môže oponovať, že je dospelý a zákon mu dovoľuje robiť oveľa zodpovednejšie veci ako je prespať u priateľky. Napriek tomu s tým máme problém.

V každom prípade tu musíte postupovať opatrne. Príkazy a zákazy nič nevyriešia, zvlášť vtedy, keď je vekom dospelý. Určite táto situácia zvádza k tomu, že máte chuť synovi povedať, že kým žije pod Vašou strechou bude robiť to, čo poviete. Je ale dôležité nedostať sa do stavu, aby ste túto vetu museli použiť. Prečo je dôležité sa jej vyhýbať? Pretože ten kto ju vysloví očakáva, že ten komu je určená to pochopí a prispôsobí sa. Často však spôsobí to, že sa zbalí a urazený odíde.

Tu by možno bolo dobré uvažovať nad kompromisom. V niečom ustúpite vy, v niečom on. Napríklad: Občas mu dovolíte prespať u priateľky cez víkend, ale nebude u nej prespávať počas týždňa. Čiže striktne oddelíte zábavu a povinnosti Zároveň si môžete dať aj svoje podmienky, za ktorých môžete takto fungovať. Napríklad, že sa nezhorší v prospechu.

Nie je to ideálny stav, zvlášť keď vy ste úplne proti a rodičia priateľky úplne za. Keby ste však trvali na úplnom zákaze prespávania, Váš syn by si začal brať rodičov priateľky ako svoj vzor a začal by porovnávať. Začali by vznikať konflikty, lebo pri každej situácii by Vám vyhodil na oči, čo má priateľka dovolené a on nie. A tam sa vo vzťahu nechceme dostať.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online