Má zmysel vzťah, v ktorom partner nechce nič zmeniť?

Zodpovedané
21. jún 2023

Dobrý deň,

momentálne mám 3-ročný vzťah s o 4 roky mladším partnerom (35 r). Z predošlého vzťahu mám 2 deti. Všetci si rozumejú.

Jeho rodičia však nemajú záujem mňa a ani moje deti spoznať. Z tohto dôvodu sa stretávame len u mňa, lebo partner žije s rodičmi. Aktuálne mám pocit, že sme skončili na mŕtvom bode. Partner nemá záujem riešiť spoločné bývanie a ani častejšie sa stretávať z dôvodu, že nestíha. Plus doma má svoje hobby (povinnosti), o ktoré nechce prísť.

Ja by som s ním rada trávila viac času ako dvakrát týždenne. To príde večer a sem tam prespí. Keď sa ho opýtam na budúcnosť, tak odpovedá, že nejako bude. Vraj nič neplánuje, lebo sa to môže úplne zmeniť. Chcela by som ho spoznať z praktického hľadiska. Hlavne to, či by sme si rozumeli v spolužití.

Má takýto vzťah budúcnosť, keď on nechce nič meniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš partner nemá dôvod niečo meniť. U rodičov má kompletné zázemie a starostlivosť. U Vás zase duševnú aj telesnú lásku, takže má všetko a je spokojný. Meniť to nechce. Veď prečo by mal prísť o akékoľvek benefity? Dokonca si myslím, že to, že Vás jeho rodičia nemajú snahu poznať mu buď veľmi vyhovuje a tak ich do toho veľmi netlačí, alebo to môže byť jeho iniciatíva. To je však len moja domnienka a ja mu nechcem krivdiť.

V každom prípade si on veľmi dobre uvedomuje, že ak by ste posunuli Váš vzťah na vyššiu métu, pre neho by to bola strata. Prišiel by o zázemie a starostlivosť doma. U Vás by mu pribudlo oveľa viac povinností. Tento stav mu dokonale vyhovuje a bude sa snažiť natiahnuť čo najdlhšie. V niektorých prípadoch sa to môže ťahať dokonca roky. A vy budete trpezlivo čakať, lebo „nejako bude“. Z jeho pohľadu nie je potrebné nič meniť, veď aj tak to nakoniec môže byť inak. Keby však tento postoj bol všeobecne zaužívaný aj v iných ľuďoch, ďaleko by sme sa asi neposunuli. Život je zmena a bez zmien to jednoducho nejde.

Poďme sa teda pozrieť na možnosti, ktoré máte na výber. Opäť ako prvú spomeniem „nechaj to tak“. Je to riešenie, pri ktorom sa nebudete snažiť vôbec o nič. Partner bude aj naďalej bývať doma a Vás pravidelne dvakrát týždenne navštevovať, kým sa niečo neudeje. A udiať sa môže čokoľvek. Napríklad po hádke s rodičmi si zbalí veci a presťahuje sa k Vám. Veci však môžu plynúť aj inak. Napríklad vo Váš neprospech. Vždy je tu totiž možnosť, že stretne niekoho iného. Lenže vy budete trpezlivo čakať dni, týždne, roky... To neznie ako dobré riešenie, však?

Preto by bolo vhodné porozprávať sa s ním ešte raz na tému Vaša spoločná budúcnosť, ale teraz už s vedomím, že poznáte situáciu, prečo sa tak intenzívne bráni debatám o spoločnej budúcnosti. Potom mu môžete dať určitý čas na premyslenie a podľa odpovede postupovať ďalej.

Tiež sa dá vyskúšať si spoločné bývanie na presne určený čas.

Úplne posledná možnosť je dať mu ultimátum, ale to nemajú muži príliš v láske. Takže sa môže pokojne stať, že si vyberie možnosť, s ktorou ste nepočítala.

Takže je to len a len na Vás. Treba myslieť na to, že nik z nás nemladne, takže si veľmi nemôžeme dovoliť luxus, ktorým je čakanie na niečo, čo sa možno nestane.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online